Zavedení z AS 1163
Obecný úvod
AS/NZS 1163, oficiálně pojmenovanýDuté profily z konstrukční oceli tvářené za studena-, je společný národní standard formulovaný Austrálií a Novým Zélandem. Tato norma specifikuje technické požadavky na za studena -tvarované elektricky odporově svařované (ERW) konstrukční ocelové duté profily, včetně kruhových, čtvercových a obdélníkových průřezů-. Je použitelný pro duté profily z uhlíkové oceli používané ve stavebnictví bez následného-tepelného zpracování, pokrývající celý proces od materiálového složení, mechanických vlastností, rozměrové přesnosti až po výrobní a zkušební normy. Jedná se o jeden ze základních standardů pro výrobu a aplikaci dutých profilů z konstrukční oceli v australském-oblasti Nového Zélandu.
Klíčové vlastnosti
Výrobní proces-tvarování za studena
Ocelová trubka se tvaruje při pokojové teplotě bez vysokoteplotního tepelného zpracování, což nejen snižuje spotřebu energie a náklady na výrobu, ale také zajišťuje vysokou rozměrovou přesnost produktu.
Klasifikace jakosti na základě meze kluzu
Třídy oceli jsou definovány minimální mezí kluzu (MPa), kterou lze flexibilně zvolit podle požadavků projektu na nosnost-, vyvážení výkonu a nákladů.
Přísná kontrola chemického složení
Norma omezuje obsah uhlíku, manganu, křemíku, fosforu, síry a dalších prvků. Fosfor a síra jako škodlivé nečistoty jsou přísně kontrolovány, aby se zabránilo křehnutí a praskání materiálu, zatímco mangan a další legující prvky jsou upraveny tak, aby optimalizovaly svařitelnost a mechanické vlastnosti oceli.
Vysoké požadavky na rozměrovou přesnost
Je jasně definován toleranční rozsah vnějších rozměrů a tloušťky stěny, což je klíčové pro montáž a spojování ocelových konstrukcí ve strojírenství, zajišťující celkovou stabilitu konstrukce.
Výborná svařitelnost
Materiál je kompatibilní s běžnými svařovacími procesy, jako je MIG (Metal Inert Gas) a TIG (Tungsten Inert Gas), což je vhodné pro-opracování a spojování ocelových konstrukcí na místě.
Požadavek na odolnost proti nárazu
Norma specifikuje minimální energii nárazu při 0 stupních, což zajišťuje, že si materiál může zachovat dobrou houževnatost v prostředí s nízkou teplotou- a vyhnout se křehkému selhání.
Jádrobods normy
Základní obsah AS 1163 se zaměřuje na zajištění kvality a výkonu dutých profilů z konstrukční oceli, včetně tří klíčových částí:
Specifikace mechanických vlastností
Ujasněte si minimální mez kluzu, rozsah pevnosti v tahu, minimální prodloužení a energii nárazu při nízké teplotě každé třídy oceli, což jsou klíčové ukazatele pro měření-únosnosti materiálu.
01
Limity chemického složení
Nastavte horní a dolní limity každého chemického prvku v oceli, čímž zajistíte stabilitu vlastností materiálu a zabráníte defektům, jako je špatná svařitelnost a křehkost způsobená nadměrným nebo nedostatečným obsahem prvků.
02
Rozměrové a toleranční normy
Regulovat přípustnou odchylku vnějšího průměru, délky strany, tloušťky stěny a tvaru příčného průřezu ocelových trubek, což je základem pro standardizaci výroby produktů a inženýrské aplikace.
03
Požadavky na testování
Specifikujte zkušební metody a normy pro mechanické vlastnosti (zkouška tahem v souladu s AS 1391), odolnost proti nárazu při nízkých-teplotách (AS 1544.2) a zkoušku zploštění za studena, abyste zajistili, že produkt splňuje standardní požadavky prostřednictvím přísného testování.
04
Význam standardu
Standardizace průmyslové výroby: Sjednocuje výrobní technické specifikace dutých profilů z konstrukční oceli v Austrálii a na Novém Zélandu, odstraňuje rozdíly v kvalitě výrobků způsobené různými výrobními procesy a normami a podporuje standardizovaný rozvoj ocelářského průmyslu.
Garance bezpečnosti inženýrských staveb: Výkon ocelových dutých profilů jako základního materiálu pro stavbu a infrastrukturu přímo ovlivňuje stabilitu a bezpečnost konstrukce. Norma zajišťuje, že materiál splňuje-požadavky na nosnost a bezpečnost, čímž se snižuje riziko technických nehod.
Optimalizace nákladů a zvýšení efektivity: Proces tváření za studena a výběr podle jakosti-zlepšují náklady-efektivnější, zamezují plýtvání při používání vysoko-pevnostní oceli v projektech s nízkým{4}}zátěžem a zvyšují efektivitu výstavby projektu.
Kompatibilita s regionálními inženýrskými předpisy: Norma je v souladu se stavebními předpisy a konstrukčními specifikacemi Austrálie a Nového Zélandu, usnadňuje výběr a aplikaci materiálů v inženýrských projektech a zlepšuje efektivitu schvalování projektů.
Aplikace standardních ocelových trubek AS 1163
Standardní ocelové trubky AS 1163 jsou široce používány ve stavebnictví díky jejich vysokému poměru pevnosti-k-hmotnosti, dobré svařitelnosti a stabilním mechanickým vlastnostem. Hlavní oblasti použití a konkrétní použití jsou následující:
1. Stavebnictví
- Nosné-konstrukce: Používají se jako sloupy, nosníky, vazníky a nosné-rámy komerčních budov, obytných budov a průmyslových závodů. Vysoká pevnost oceli může snížit velikost průřezu konstrukce, ušetřit prostor v budově a snížit vlastní-hmotnost budovy.
- Pomocné konstrukce: Používá se na nosné rámy obvodových plášťů budov, držáky klimatizačních a ventilačních systémů a zábradlí schodišť a balkonů.
2. Inženýrství infrastruktury
- Mostní inženýrství: Používá se jako mostní pilíře, nosníky, zábradlí a konstrukční prvky nadchodů pro chodce. Vysoká nosnost-oceli a odolnost proti nárazu splňují bezpečnostní požadavky mostních konstrukcí.
- Dálniční a dopravní inženýrství: Aplikuje se na dálniční svodidla, sloupky dopravního značení, sloupy veřejného osvětlení a nosné konstrukce mýtných stanic, zajišťující stabilitu a trvanlivost dopravních zařízení.
3. Komunální inženýrství
- Obecní zařízení: Používá se pro podpěry drenážního potrubí, plotové podpěry a rámové konstrukce obecních veřejných zařízení, jako jsou autobusové přístřešky a veřejné toalety.
- Krajinné inženýrství: Aplikuje se na nosné rámy krajinářského osvětlení a uměleckých instalací s dobrou plasticitou, aby vyhovovala potřebám speciálního -tvarového zpracování struktur.
4. Průmyslové a zemědělské aplikace
- Průmyslová zařízení: Používá se jako podvozek a nosné konstrukce důlních strojů, dopravníkových systémů a průmyslových výrobních zařízení, které se přizpůsobují drsnému pracovnímu prostředí průmyslových areálů.
- Zemědělské inženýrství: Aplikuje se na rámy skleníků, podpěry zemědělských strojů a potrubí zavlažovacích systémů s odolností proti korozi a snadným zpracováním vhodnými pro zemědělskou výrobu.
5. Dopravní průmysl
Komponenty vozidel a lodí: Používá se jako rámové konstrukce návěsů, nákladních a kolejových vozidel a nosné součásti lodních konstrukcí, splňující požadavky na nosnost a vibrace dopravních zařízení{0}}.
Aplikační metody
Zpracování na-stránce
Ocelové trubky lze řezat, vrtat, ohýbat a svařovat podle konstrukčních rozměrů projektu tak, aby splňovaly speciální konstrukční požadavky.
Konstrukční montáž
Jako hlavní nosná- komponenta nebo sekundární nosná konstrukce je spojena s ostatními ocelovými komponentami pomocí šroubů, svařování a dalších metod a tvoří tak kompletní systém ocelové konstrukce.
Aplikace kompozitní struktury
V kombinaci s betonovými materiály vytváří betonovou-ocelovou kompozitní konstrukci, která plně podporuje vysokou pevnost oceli a pevnost betonu v tlaku a zlepšuje celkový výkon konstrukce.
Třídy oceli, chemické složení a mechanické vlastnosti AS 1163
1. Třídy oceli a jejich rozdíly
AS 1163 definuje šest hlavních jakostí oceli: C250, C250L0, C350, C350L0, C450, C450L0. Číselná hodnota ve stupni představujeminimální mez kluzu (MPa)materiálu; přípona „L0“ označuje nízký obsah uhlíku, který má zlepšit svařitelnost oceli. Rozdíly mezi jednotlivými třídami se odrážejí především v pevnosti, svařitelnosti a aplikačních scénářích:
| Třída oceli | Minimální mez kluzu (MPa) | Minimální pevnost v tahu (MPa) | Základní charakteristiky | Aplikační scénáře |
| C250 / C250L0 | 250 | 320 | Nízká pevnost, výborná svařitelnost, nízká cena | Nízko{0}}zatížené konstrukce, jako jsou přístřešky, přístřešky pro auta, jednoduché mantinely |
| C350 / C350L0 | 350 | 430 | Vyvážená pevnost a svařitelnost, široký rozsah použití | Obecné stavební konstrukce, mostní podpěry, obecné podpory průmyslového vybavení |
| C450 / C450L0 | 450 | 500 | Vysoká pevnost, nízká hmotnost, dobrá nosnost- | Vysoce{0}}zatížené stavby, jako jsou-velké budovy, podpěry těžkých strojů, hlavní nosníky mostů |
2. Chemické složení
| Tabulka 2 - Chemické složení | |||||||||||
| Známka (poznámka 1) | Chemické složení (odlévání nebo analýza hotového výrobku) (Poznámka 2) | ||||||||||
| C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Al (Poznámka 3) | Ti | Mikrolegovací prvky | Ekvivalent uhlíku (Poznámka 4) | |
| C250, C250L0 |
0.12 | 0.05 | 0.50 | 0.03 | 0.03 | 0.15 | 0.10 | 0.10 | 0.04 | 0,03 (Poznámka 5) | 0.25 |
| C350, C350L0 |
0.20 | 0.45 | 1.60 | 0.03 | 0.03 | 0.30 | 0.10 | 0.10 | 0.04 | 0,15 (Poznámka 6) | 0.43 |
| C450, C250L0 |
0.20 | 0.45 | 1.70 | 0.03 | 0.03 | 0.50 | 0.35 | 0.10 | 0.04 | 0,15 (Poznámka 6) | 0.43 |
|
Poznámka:
|
|||||||||||
3. Porovnání mechanických vlastností
| Stupeň | Minimální mez kluzu (MPa) | Minimální pevnost v tahu (MPa) | Minimální poměr prodloužení ke standardní délce je 5,65√S | ||||||
| Kruhový dutý průřez-d0 / t | Obdélníkové duté profily b/t, d/t | ||||||||
| <15 | >15 Menší nebo rovno 30 | >30 | <15 | >15 Menší nebo rovno 30 | >30 | ||||
| C250, C250L0 | 250 | 320 | 18 | 20 | 22 | 14 | 16 | 18 | |
| C350, C350L0 | 350 | 430 | 16 | 18 | 20 | 12 | 14 | 16 | |
| C450, C450L0 | 450 | 500 | 12 | 14 | 16 | 10 | 12 | 14 | |
| Poznámka: Tato omezení platí pro povrchy procházející tahovými zkouškami. To znamená, že pro RHS závisí použití poměru b/t nebo d/t na tom, ze které strany je vzorek odříznut. Pro SHS existuje pouze jeden poměr (protože b=d). | |||||||||
Rozměrové tolerance podle normy AS 1163
Rozměrová tolerance AS 1163 je formulována tak, aby zajistila přesnost montáže a strukturální stabilitu ocelových trubek, a požadavky na toleranci jsou rozděleny podle tvaru průřezu (kruhový, čtvercový, obdélníkový):
1. Kruhové duté profily (CHS)
Tolerance vnějšího průměru: ±1 % jmenovitého vnějšího průměru, s minimální tolerancí ±0,5 mm a maximální tolerancí ±10 mm. U ocelových trubek s malým-průměrem (menším nebo rovným 50 mm) je tolerance přísně kontrolována na ±0,5 mm, aby byla zajištěna rozměrová přesnost.
Tolerance tloušťky stěny: Pro ocelové trubky s vnějším průměrem menším nebo rovným 406,4 mm je tolerance ±10 % jmenovité tloušťky stěny; pro ocelové trubky s vnějším průměrem > 406,4 mm je tolerance přísnější mezi ±0,3 mm a ±10 % jmenovité tloušťky stěny. Průměrná tloušťka stěny ocelové trubky musí odpovídat jmenovité hodnotě, aby byla zajištěna nosnost-.
2. Čtvercové/obdélníkové duté profily (SHS/RHS)
Tolerance délky strany: Pro čtvercové/obdélníkové ocelové trubky s délkou strany menší nebo rovnou 400 mm je tolerance ±1 % jmenovité délky strany; pro ocelové trubky s délkou strany > 400 mm je tolerance ±4 mm.
Tolerance tloušťky stěny: V souladu s tolerancí tloušťky stěny kruhových dutých profilů ±10 % jmenovité tloušťky stěny (vnější průměr menší nebo roven 406,4 mm) nebo přísnější ±0,3 mm a ±10 % (vnější průměr > 406,4 mm).
Rohová tolerance: Roh čtvercových ocelových trubek musí být blízko 90 stupňů, s odchylkou ne větší než ±1 stupeň; poměr stran obdélníkových ocelových trubek musí splňovat jmenovité konstrukční požadavky a odchylka délky strany stejného průřezu nesmí překročit stanovený rozsah.
3. Průřezová-tolerance tvaru
Nesmí docházet k žádné zjevné deformaci, deformaci nebo deformaci průřezu ocelové trubky. U čtvercových a obdélníkových ocelových trubek nesmí rovinnost boční stěny překročit stanovenou hodnotu, aby byla zajištěna hladká montáž konstrukce.
Rozsahy velikostí a běžné velikosti standardních ocelových trubek AS 1163
Rozsahy výrobních velikostí
Výrobci ocelových trubek vyrábějí výrobky podle standardního rozsahu velikostí specifikovaného v AS 1163 a běžné rozsahy velikostí různých tvarů průřezu jsou následující:
Kruhové duté řezy (CHS)
Vnější průměr 13,5 mm610 mm, tloušťka stěny 1,6 mm16 mm.
Čtvercové duté profily (SHS)
Délka bočnice 20 mm400 mm, tloušťka stěny 2,3 mm12,7 mm.
Obdélníkové duté profily (RHS)
Délka bočnice 50×25 mm400×300 mm, tloušťka stěny 1,6 mm16 mm.
Běžné velikosti ocelových trubek (podporuje také přizpůsobení)
|
Typ průřezu{0}} |
Specifikace modelu |
Vnější rozměr (mm) |
Tloušťka stěny (mm) |
|
CHS |
CHS 48,3×2,3 |
48.3 |
2.3 |
|
CHS |
CHS 60,3×3,2 |
60.3 |
3.2 |
|
CHS |
CHS 88,9×3,2 |
88.9 |
3.2 |
|
CHS |
CHS 114,3×4,0 |
114.3 |
4.0 |
|
CHS |
CHS 165,1 × 5,0 |
165.1 |
5.0 |
|
SHS |
SHS 50×50×2,3 |
50×50 |
2.3 |
|
SHS |
SHS 75×75×3,2 |
75×75 |
3.2 |
|
SHS |
SHS 100×100×4,0 |
100×100 |
4.0 |
|
SHS |
SHS 150×150×6,3 |
150×150 |
6.3 |
|
SHS |
SHS 200×200×6,3 |
200×200 |
6.3 |
|
RHS |
RHS 50×25×2,3 |
50×25 |
2.3 |
|
RHS |
RHS 100×50×3,2 |
100×50 |
3.2 |
|
RHS |
RHS 150×75×4,0 |
150×75 |
4.0 |
|
RHS |
RHS 200×100×5,0 |
200×100 |
5.0 |
|
RHS |
RHS 300×150×6,3 |
300×150 |
6.3 |
LEFIN STEEL - Váš důvěryhodný partner pro vysoce-kvalitní ocelové trubky a trubky
